• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Most Kierbedzia

Opublikowano: 15-02-2012 Źródło: Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie

W Instytucie Badawczym Dróg i Mostów w styczniu br. miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na teren Instytutu zostały przywiezione fragmenty wydobytego z dna Wisły mostu Kierbedzia. Odnalezione we wrześniu 2011 r. relikty zwieńczyły kilkuletnie poszukiwania. 


Fot. IBDiM Fot. IBDiM

Znalezisko jest bardzo ważne zarówno pod względem historycznym, jak i z technicznego punktu widzenia. Pozostałości konstrukcji najstarszej warszawskiej przeprawy będą eksponowane wraz z umieszczonym już na terenie Instytutu przęsłem mostu pod Cytadelą.

Pracami eksploracyjnymi kierowała prof. Barbara Rymsza, która zapowiedziała również poszukiwania kolejnych „skarbów” – m.in. fragmentów mostu Poniatowskiego w ramach autorskiego programu wydobywania z Wisły szczątków innych warszawskich mostów.

 

Prof. Barbara Rymsza o Moście Kierbedzia

Prace poszukiwawcze. Fot. B. Rymsza Prace poszukiwawcze. Fot. B. Rymsza

Od 2008 r. Instytut Badawczy Dróg i Mostów, korzystając z pomocy firmy Ratownictwo Wodne „RAKO” sp. z o. o., kierowanej przez Grzegorza Radomskiego, prowadzi prace mające na celu wydobycie z dna Wisły i utrwalenie dla potomnych fragmentów konstrukcji mostów Warszawy, zniszczonych na przestrzeni wieków podczas kolejnych działań wojennych. W 2008 r. i 2009 r. wydobyto i umieszczono na terenie Instytutu fragment przęsła mostu pod Cytadelą z 1908 r. O pracach tych Barbara i Janusz Rymsza pisali np. w artykule "Most przy Cytadeli w Warszawie. Stała ekspozycja mostowa nowym elementem historii przepraw". Mosty 2/2010, s. 64-67. W 2010 r. plany poszukiwań pokrzyżowały kolejne fale powodziowe i bardzo wysoki stan Wisły. Poszukiwania fragmentów zniszczonych konstrukcji mostowych wznowiono w 2011 r.

Most Kierbedzia to pierwszy stały most na Wiśle w Warszawie. Został wzniesiony w latach 1859-1864 wg projektu Stanisława Kierbedzia – budowniczego pierwszego stałego mostu przez Newę w Petersburgu. Most długości około 500 m był zlokalizowany w ciągu dzisiejszej alei Solidarności.

Most nazwano Aleksandrowskim – na cześć cara Aleksandra II, ale mieszkańcy Warszawy nie zaakceptowali tej nazwy i nazywali go Mostem Kierbedzia.Został on częściowo zniszczony w 1915 r. przez wojska rosyjskie (wysadzono dwa środkowe przęsła) i ponownie przez wojska niemieckie w 1944 r. 

Na filarach mostu Kierbedzia wybudowano w latach 1947-1949 most Śląsko-Dąbrowski. 

Prof. Barbara Rymsza z IBDiM nad znalezionymi fragmentami Mostu Kierbedzia. Fot. J. Rymsza Prof. Barbara Rymsza z IBDiM nad znalezionymi fragmentami Mostu Kierbedzia. Fot. J. Rymsza

W dniu 15 września 2011 r. w niecodziennych warunkach, spod kilkumetrowej warstwy piasku i kamieni, odkopano i wydobyto z dna Wisły fragmenty najstarszego stołecznego mostu. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu natrafiono na elementy znacznie większe niż wcześniej. Te fragmenty Mostu Kierbedzia zasługują na utrwalenie i zaprezentowanie Warszawiakom i gościom stolicy – są bowiem autentycznymi świadkami naszej historii. Odszukanie i wydobycie elementów konstrukcji niosącej najstarszego stałego mostu Warszawy jest wynikiem prac prowadzonych od kilku lat pod kierownictwem prof. Barbary Rymszy - kierownika Zakładu Mostów w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów w Warszawie.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia