Stan techniczny obecnie użytkowanej 65-metrowej przeprawy (wybudowanej w 1937 r.) znacznie się pogorszył, dlatego też podjęto decyzję o wprowadzeniu na niej ruchu wahadłowego z sygnalizacją świetlną i utrzymaniu ograniczenia prędkości do 30 km/godz.

"Według najnowszej ekspertyzy stanu technicznego most w Białym Dunajcu uległ dalszej degradacji w stosunku do stanu z listopada 2012 r. Pogłębiła się degradacja betonu i korozja stali zbrojeniowej. Zwiększyły się ubytki betonu, zakres zawilgoceń spodu pomostu, powiększyły plamy i wykwity soli. Powodem jest nasiąkanie betonu wodami opadowymi i chlorkami zimowego utrzymania dróg z licznymi cyklami zamarzania i odmarzania występującymi tej zimy. W konsekwencji dalej spada wytrzymałość betonu i zmniejsza się nośność przekrojów żelbetowych"- podaje krakowski oddział GDDKiA. 

Nowy most  o długości 90 m planowany był już od dawna – miał powstać do końca 2012 r., jednak prace nie ruszyły ze względu na protesty mieszkańców (budowa wiąże się m.in. z wyburzeniem 7 budynków). Przeprawa usytuowana będzie na 23-metrowych pylonach. Zakres prac obejmie również budowę m.in.: dróg dojazdowych, chodników, skrzyżowania i zatoki autobusowej; nowej konstrukcji nawierzchni DK47; kanalizacji i oświetlenia.

Prace będzie wykonywała firma Himmel i Papesch Opole sp. z o.o. Ma na nie czas do 30 września 2014 r. Całkowity koszt inwestycji wraz z wykupem gruntów to 26 mln zł.