Cykl seminariów pn. Wrocławskie Dni Mostowe zainaugurowano w 2005 r. Organizowane przez Zakład Mostów Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej wydarzenie odbyło się w tym roku już po raz dziesiąty. Od dekady przyczynia się ono do podnoszenia poziomu polskiego mostownictwa, stanowiąc uznaną w branży platformę wymiany poglądów i prezentacji innowacyjnych projektów technicznych. Na ręce przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Wrocławskich Dni Mostowych, prof. Jana Biliszczuka, składamy serdeczne gratulacje dla całego zespołu za przybliżanie polskim inżynierom najnowszych osiągnięć krajowego i światowego mostownictwa.

Tegoroczne edycja spotkania odbyła się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Obrady poprzedziły jednodniowe warsztaty pod hasłem „Projektowanie rusztowań i urządzeń technologicznych”, które miały miejsce 26 listopada br.

Patronat nad wydarzeniem objęli: JM Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, Dziekan Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Jerzy Hoła, Przewodniczący Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej dr hab. inż. Janusz Szelka, prof. UZ, Przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa dr hab. inż. Eugeniusz Hotała, prof. Politechniki Wrocławskiej oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu mgr. inż. Andrzej Ptak.

Tematyka przedstawianych prezentacji dotyczyła zagadnień związanych z projektowaniem i stosowaniem urządzeń technologicznych oraz problemów z zastosowaniem nowoczesnych elementów wyposażenia i materiałów.
Wykłady i dyskusje były adresowane do wszystkich osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy w zakresie nowych technologii — firm wykonawczych specjalizujących się w inżynierii mostowej, biur projektów, biur nadzorujących proces budowy, a także pracowników naukowych i doktorantów prowadzących badania w zakresie inżynierii mostowej.

W ostatnim dziesięcioleciu w Polsce trwała intensywna rozbudowa i modernizacja infrastruktury transportowej. W ramach prowadzonych inwestycji planowane i budowane były ciekawe, często nowatorskie obiekty mostowe, np. most typu extrados w Kwidzyniu. Dlatego też tegoroczne Seminarium Wrocławskie Dni Mostowe poświęcone było tematyce współczesnych metod wznoszenia obiektów mostowych.

Podczas sesji otwierającej 27 listopada przedstawiono sylwetkę mostowca Henryka Żółtowskiego, omówiono zagadnienie mostów wstęgowych, a także przykłady realizacji mostowych w nowych krajach związkowych po zjednoczeniu Niemiec. Poruszono także kwestię zalet i wad systemu "zaprojektuj i zbuduj" z perspektywy inwestora. Prof. Jan Biliszczuk pierwszego dnia wydarzenia podjął się omówienia tematu innowacji w mostownictwie. Druga sesja naukowa dotyczyła mostów podwieszonych i wiszących. Drugiego dnia seminarium dyskutowano o mostach betonowych, podejmując takie zagadnienia, jak mosty z progresywnie wykonanym pomostem, łukowe obiekty inżynierskie z prefabrykatów żelbetowych czy nietypowe przykłady mostów budowanych metodą nasuwania podłużnego. Ostatnią sesję, która odbyła się w ramach tegorocznych Wrocławskich Dni Mostowych poświęcono badaniom i analizom. Dyskutowano m.in. na temat odkształcalności betonu według Eurokodu 2, modelowania efektów reologicznych w ustrojach z betonu sprężonego budowanych etapowo czy badania złączy spawanych w mostach stalowych według wymagań euro norm.

Wydarzenie, jak co roku, przyciągnęło znaczne grono przedstawicieli branży, zarówno ze świata nauki, firm oraz reprezentantów instytucji państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za infrastrukturę mostową w naszym kraju.

Organizatorom z okazji jubileuszu tego niezwykle istotnego seminarium branżowego życzymy kolejnych, tak udanych spotkań. Jednocześnie pragniemy wyrazić podziękować za docenienie redaktor naczelna naszego czasopisma Moniki Socha-Kośmider, która to została wyróżniona przez organizatorów i otrzymała oficjalne podziękowania za wieloletnią, owocną współpracę.

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Wrocławskich Dni Mostowych, które odbędą się za rok.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. portal www.inzynieria.com oraz czasopismo „Geoinżynieria drogi mosty tunele”.